Informacje dla rodziców/opiekunów prawnych uczniów/wychowanków przebywających czasowo na leczeniu
w Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym Bucze w Górkach Wielkich
Procedury postepowania w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 na terenie szkoły przyszpitalnej w Górkach Wielkich
Na podstawie:
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach - Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od
1 września 2020 r. - Procedury zapobiegania zakażeniu koronawirusem Sars-Cov-2 Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym Bucze z dnia 12 maja 2020 r.
Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 1 z dnia 04.09.2020r.
Procedury postępowania w zakresie profilaktyki zdrowotnej
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19
na terenie szkoły szpitalnej oraz podczas zajęć lekcyjnych i wychowawczych
1. Pacjenci przyjmowani na leczenie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym Bucze Sp. z o.o. w Górkach Wielkich stają się jednocześnie uczniami/wychowankami oddziałów szkolnych i pozalekcyjnych zajęć wychowawczych wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie.
2. Zgodnie z procedurami podmiotu leczniczego uczeń/wychowanek po uzyskaniu negatywnego wyniku badań w kierunku obecności wirusa SARS-COV 2 zostaje wpisany na listę uczniów/wychowanków szkoły.
3. Godziny oraz zasady pracy szkoły i zajęć pozalekcyjnych ustalane są turnusowo z kierownictwem służby zdrowia ośrodka oraz każdorazowo, gdy zachodzi konieczność zmian.
4. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbywają się w budynku szpitalika oraz budynku głównym. Należy stosować się do aktualnie obowiązujących w ośrodku zasad poruszania się w wyznaczonych strefach.
5. W szkole obowiązuje tradycyjna forma kształcenia. Za zgodą organu prowadzącego dyrektor może zmienić tryb nauki.
6. Każdy pedagog zobowiązany jest do działań edukacyjnych w zakresie szerzenia profilaktyki antywirusowej.
7. Uczniowie/wychowankowie są informowani o obowiązujących w placówce procedurach dotyczących profilaktyki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
8. Każda grupa uczniów/wychowanków przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
9. Sale, w których przebywają uczniowie są systematycznie dezynfekowane i wietrzone.
10. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych znajdują się instrukcje prawidłowego mycia i dezynfekowania rąk. Nauczyciele oraz wychowawcy są zobowiązani do nadzoru nad częstym i prawidłowym myciem rąk przez dzieci.
11. Kadra pedagogiczna stosuje się do aktualnych zasad Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie utrzymania dystansu społecznego.
12. Zaleca się pobyt uczniów/wychowanków na świeżym powietrzu, na terenie ośrodka. Każde wyjście poza teren placówki konsultowane jest każdorazowo z dyżurującym lekarzem i pielęgniarką epidemiologiczną.
13. Wszyscy pracownicy obowiązkowo przestrzegają ogólnie obowiązujących zasad oraz zachowują wzmożoną ostrożność w zakresie zapobiegania i rozprzestrzeniania się wirusa.
14. Pracownicy, u których występują objawy grypopodobne nie powinni przebywać na terenie placówki.
15. Przed rozpoczęciem zajęć wszyscy pracownicy obowiązkowo dokonują kontroli dokumentowanego pomiaru temperatury ciała oraz dezynfekcji rąk.
16. W celu ochrony sanitarnej nauczyciele zobowiązani są do używania maseczek/przyłbic, a podczas dyżuru na jadalni - rękawiczek jednorazowych. Zalecane jest również stosowanie odzieży zamiennej. Odzież własna przechowywana jest w wyznaczonym miejscu.
17. Każdy nauczyciel, który stwierdzi u ucznia/wychowanka jakiekolwiek pogorszenie stanu zdrowia, niezwłocznie kieruje dziecko do dyżurki pielęgniarskiej (budynek główny), telefonicznie powiadamia pielęgniarkę (budynek szpitalika).